image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

انواع اجر و کاربرد ان

انواع آجر و کاربرد آن

درجه‌بندی آجرها و انواع مختلف آن

در بنایی و ساختمان‌سازی، آجرها به چهار نوع طبقه‌بندی می‌شوند. این آجرها در کوره پخته خواهند شد و در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرند:

درجه یک

این آجرهای استاندارد در مقایسه با آجرهای درجه‌دو کیفیت بهتری دارند. آن‌ها به‌خوبی در کوره‌های بزرگ و رومیزی پخته می‌شوند. رنگ آن‌ها به طور یکنواخت قرمز تیره است. آن‌ها عاری از هر نوع ترک، توده، عیب، تراشه، یا شکاف هستند. همچنین عاری از هرگونه سنگ‌ریزه، شن و مواد آلی است. آجرهای درجه‌دو بیشتر برای ساخت سازه‌های دائمی توصیه می‌شوند و آن‌ها به دلیل کیفیت ساخت عالی گران‌تر از بقیه هستند.

درجه دو

آجرهای درجه‌دو جزو آجرهای مرغوب است. آن‌ها با فرایند قالب زمینی قالب‌گیری می‌شوند و در کوره‌های بزرگی پخته خواهند شد. این نوع آجرها مستطیل شکل هستند؛ اما سطوح صاف یا لبه‌های تیزی ندارند. از آجرهای درجه‌دو در ساخت سوله‌های موقت یا ساختمان‌های یک طبقه استفاده می‌شود.

درجه سه

آجرهای درجه سه، آجرهای نپخته هستند. آن‌ها آجرهای بی‌کیفیت بوده و در بنایی سازه‌های موقت استفاده می‌شوند. آجرهای درجه سه برای مناطق بارانی مناسب نیستند. سطوح این آجرها ناهموار و دارای لبه‌های نامناسب است.

درجه چهارم

آجرهای درجه چهار بسیار کم کیفیتی و به‌صورت خرد شده هستند که از آن‌ها بیشتر در ساخت بتن استفاده می‌شود. آن‌ها بیش از حد پخته و در نتیجه شکننده هستند که آن‌ها را برای فعالیت‌های ساختمانی نامناسب استفاده می‌کند. از اجرهای درجه چهار به طور گسترده‌ای در ساخت‌وساز جاده، کف، و فونداسیون به‌عنوان یک مصالح درشت سنگ‌دانه استفاده می‌شود.

آجرهای ضد رطوبت

آجرهای ضد رطوبت یا DPC به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که نرخ جذب پایینی را دارند. از آن‌ها برای استفاده به‌عنوان بخشی از ساخت‌وساز کورس ضد رطوبت مناسب استفاده می‌شود. آجرهای DPC به دودسته تقسیم می‌شوند:

 • DPC1: مناسب برای ساختمان‌ها و کارهای خارجی، با حداکثر میزان جذب آب ۴٫۵٪
 • DPC2: مناسب فقط برای کارهای خارجی، با حداکثر میزان جذب آب ۷٪

برای ایجاد مقاومت بهتر در برابر واژگونی دیوار در مقایسه با سطوح انعطاف‌پذیر مقاوم در برابر رطوبت، باید دولایه آجر DPC را با ملات سیمانی به‌عنوان پایه دیوار حائل یا ایستاده بسازید.

آجرهای مهندسی

آجرهای مهندسی دارای مقاومت فشاری بالا و جذب آب کم‌تری هستند. آن‌ها برای ویژگی‌های فیزیکی خود استفاده می‌شوند و طبق این ویژگی‌ها طبقه‌بندی می‌شوند. آن‌ها به طور سنتی در مهندسی عمران مورداستفاده قرار می‌گرفتند و برای استحکام و مقاومت در برابر حمله یخ‌زدگی و آب انتخاب مناسبی هستند. نمونه‌هایی از موقعیت‌هایی که از آجرهای مهندسی استفاده می‌شود شامل کارهای زمینی، منهول‌ها، فاضلاب‌ها، دیوارهای حائل و دوره‌های مقاوم در برابر رطوبت است. 

آجرهای مهندسی به دودسته کلاس A و کلاس B تقسیم‌بندی می‌شوند که کلاس A قوی‌تر بوده که کلاس B این نوع آجرها رایج‌تر است. آجرهای مهندسی کلاس A مقاومت فشار آن‌ها بیشتر از ۱۲۵ نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از ۴٫۵ درصد هستند. آجر مهندسی کلاس B مقاومت فشار آن‌ها بیشتر از ۷۵ نیوتن بر میلی‌متر مربع و جذب آب کمتر از ۷ درصد است. آجرهای مهندسی معمولاً به رنگ قرمز و صاف هستند.  

جاما

آجر جاما همچنین به‌عنوان آجر بیش از حد پخته یا آجر شیشه‌ای به شمار می‌آید؛ زیرا در دمای بالا و مدت‌زمان طولانی‌تری در مقایسه با آجرهای معمولی پخته می‌شود. شکل مخدوش آن است؛ اما ظرفیت جذب بالاتری دارد و استحکام به طور قابل‌توجهی بالاتر یا برابر با یک آجر درجه یک است. اغلب در ساخت دال و تیر با استفاده از بتن در جایی که به طور معمول با آب مواجه نمی‌شود استفاده خواهد شد.

آجرهای بتنی

آجرهای بتنی با استفاده از بتن و موادی مانند سیمان، ماسه و آب تولید خواهد شد. آنها را می‌توان به‌صورت آجر در هر نوع و اندازه‌ای ساخت. استفاده از آجرهای بتنی بر روی آجرهای سفالی به این معنی است که می‌توان آن‌ها را به‌راحتی در یک سایت ساخت‌وساز تولید کرد. همچنین ساختن آجرهای بتنی می‌تواند به کاهش میزان ملات موردنیاز برای ساخت‌وساز کمک کند.

آجر خاکستر بادی

آجرهای خاکستری بادی توسط نیروگاه‌های زغال‌سنگ تولید می‌شوند. آجر خاکستر بادی از مواد زائد حاصل از احتراق زغال‌سنگ در نیروگاه‌های حرارتی ساخته می‌شوند. مواد سازنده آجر خاکستر، زمین حاصلخیز یا خاک سطحی بوده و نسبت به آجرهای سفالی ارزجیت دارد. این آجرها نیز سازگار با محیط ‌زیست هستند. آجرهای خاکستر بادی به دلیل استحکام و دوام در ساخت‌وساز برای دیوارهای باربر و غیر باربر استفاده می‌شوند. آجر خاکستر بادی مقاوم در برابر آتش و عایق حرارتی است.

رومی

آجر رومی بلندتر و نازک‌تر از آجرهایی بوده که در اکثر پروژه‌های ساختمانی بنایی استفاده می‌شود. این نوع آجرها زیبایی منحصربه‌فردی را ارائه می‌دهند، اما منابع آنها محدود است. آجرهای رومی به آجرهایی با فرمت بلند نیز معروف هستند.

آجر مدولار

آجرهای مدولار دارای دو یا سه سوراخ در مرکز خود هستند و هیچ لبه برجسته‌ای ندارند. از این نوع آجرها برای ساخت منازل و ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

پوزه‌ای

آجرپوزه‌ای دو نوع یک لبه یا دو لبه‌گرد دارد. این آجرها در لبه‌های پیاده‌روها، گلدان‌ها و بالای دیوارهای حصاری قرار می‌گیرند تا از ظاهری جذاب‌تر برخوردار شوند. آجرهای پوزه دارای سطوح صاف هستند و از آجرهای مرغوب به‌حساب می‌آیند.

آجر هوشمند Porotherm

این آجرهای توخالی و سوراخ‌دار هستند که به‌صورت عمودی یا افقی سوراخ شده‌اند. آجرهای هوشمند Porotherm با استفاده از مواد طبیعی عاری از سموم تولید می‌شوند و توخالی بودن از داخل آن‌ها را نسبت به آجرهای جامد سنتی کارآمدتر می‌کند. این آجرها سبک‌وزن، مقرون‌به‌صرفه و سازگار با محیط‌زیست بوده و عایق حرارتی و صوتی هستند. در مقایسه با سایر آجرها، آب بسیار کمتری مصرف می‌کند و زمان کمتری را برای پخت نیاز دارد. بسیاری از شرکت‌های شهری از این آجرها برای کاهش اثرات زیست‌محیطی و تضمین سازه‌های ایمن و پایدار استفاده می‌کنند.

سنگ فرش

سنگ‌فرش به معنی آجرهای نازک و مسطحی است که در پروژه‌هایی مانند راهروها، راهروها و پاسیوها استفاده می‌شود. از مواد سازنده سنگ‌فرش‌ها می‌توان به خاک رس یا بتن اشارع کرد. آجرهای سنگ فرش ماندگاری بالایی دارند که مقرون‌به‌صرفه هستند و نیاز به نگهداری کمتری دارند.

کارخانه آجر ساحل یک 

آجر یکی از پر مصرف ترین مصالح و بر اساس نوع مواد ، روش تولید و انواع متنوعی از آجر مانند آجر نما ، آجر قزاقی ،آجر نسوز ، آجر بهمنی ، آجر ممتاز ، آجر سه گل ، آجر ۱۰ سوراخ ، آجر لفتون ، آجر قالب کوچیک ۵ ، آجر دوقلو ، آجر تونلی تولید می شود . آجر ساحل ۱ اصفهان با بهره گیری از تمام استاندارد های موجود در دنیا به کیفیت مرغوب در این صنعت دست پیدا کرده است. شرکت آجر ساحل یک ، با استفاده از دستگاه های بروز انواع زیادی از آجر ، آجر نما ، آجر سفال اصفهان و دیگر انواع آجر را در ابعاد و شكل ظاهری متنوع وارد بازار می نماید.

3 Comments

 • شیما

  مقالتون خیلی کامل بود راجب آجر و انواع آجر . ممنون که کامل ترین اطلاعات رو ارائه میدید. موفق باشید

  می 18, 2021 at 11:48 ق.ظ
  • mohammadi

   تشکربزرگواریند

   ژوئن 26, 2022 at 9:18 ق.ظ

نظر خود را ثبت کنید

6 + 2 =