image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

اجر تمام اتوماتیک

خط تولید آجر تمام اتوماتیک

آجر از قدیم تا امروزه به عنوان یکی از حیاتی ترین متریال ساختمانی مورد تایید معماران و دوستداران به احیا ساختمان بوده است. تاریخچه آجر در ایران به هزاران سال قبل برمی‌گردد. کاوشگران در شهرهای قدیمی همچون شوش و کاشان کارخانه های آجر پزی مربوط به دوهزار سال قبل از میلاد یافته‌اند. آجرهای درست شده در ایران قدیم به کشورهایی همچون مصر، روم و چین فرستاده شده است. آجرهای جدید انواع متعددی دارند که هرکدام برای عملکردهای خاص خود مورد استقبال قرار می‌گیرند.

آجرهای پر استفاده موجود را به صورت زیر تقسیم بندی کرد:

انواع آجر

آجر رسی:

از راحت ترین نوع آجر می‌باشد و به اسم آجر معمولی معرفی می‌شود. در ظاهر ساختمان و همینطور به عنوان آجرهای مهندسی کاربرد دارد.

آجر ماسه و آهک:

این آجر مقاومت فشاری بالایی دارد که باعث کاربرد فراوان آن در پی سازی ساختمان و در ساخت دیوارهای حائل شده است. از امکانات دیگر این آجر استقامت گرمایی آن می‌باشد که می‌تواند عایق مناسبی به جهت ساختمان باشد.

آجر نسوز:

مزایای پایه ای این نوع از آجر، اجرای مقاومت در دمای زیاد می‌باشد. به همین علت در شومینه ‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین به علت عمر زیاد و استقامت رنگ، از مواد مورد استقبال معماران و مهندسان در ساختمان می‌باشد.

آجر لعابی:

این آجربا هدف لعاب کاری دارای یک لایه مقاوم به رطوبت، فرسایش و مواد شیمیایی می‌باشد و در تزئین دکوراسیون داخلی و خارجی ساختمان به کار میرود.

آجر ماشینی:

این آجرها عمومآ شامل هشت تا ده سوراخ بوده که در هنگام ساخت با مواد پر می‌شوند تا مقاومت زیادی ایجاد کنند و قالبآ در ساخت دیوار و در هنگام سفت کاری مورد کاربرد قرار می‌گیرند.

مراحل ساخت آجر

برای تولید انواع سفال شامل آجر ، باید تعدادی فرآیند سپری شود. مراحل جمعی ساخت آجر به چهارقسمت تقسیم می‌شود.

  • محیاکردن خاک:

این مرحله که نخستین مرحله تولید آجر است، شامل برداشت خاک رس از معدن، انتقال به مکان تولید و دانه بندی اجزای آن می‌باشد.

  • فرم دهی گِل :

در این مرحله آب به خاک افزوده میشود و با ترکیب کردن آن‌ها، گل بدست می‌آید. بعدازآن این گِل به حالت استاندارد آجر و سفال شکل دهی می‌شود. به گفته ای دیگر فرم هندسی نهایی آجر در این مرحله تولید می‌گردد.

  • خشک کردن خشت خیس:

در این چرخه خشت‌های تَر به راههای متفاوتی حرارت میبینند و خشک می‌شوند. راههای خشک کردن خشت به صورت زیر می‌باشد :

  • سبک نیمه اتوماتیک یا آفتاب خشک کن :

در این راه بعد از آماده سازی خاک و شکل دهی گِل، خشت تر را به محیط آزاد میفرستند تا بااستفاده نور آفتاب خشک شود.

  • شیوه تمام اتوماتیک یا خشک کن دار :

از این طریق تولید، خشت خیس بجای خشک شدن از طریق حرارت خورشید، به خشک کن‌های صنعتی فرستاده شده و با شرایط مخصوصی با کنترل دما و رطوبت خشک می‌شود.

  • پختن خشت خشک شده :

بعد از خشک شدن خشت و کم کردن رطوبت آن، باید به مرحله پایانی تولید یعنی پخت برسیم. در این مرحله خشت به کوره میرود و در دمای زیاد گرما دیده تا تبدیل به سفال با مقاومت مناسب شود. و در آخر این سفال که محصول پایانی می‌باشد بسته بندی شده و به محل مصرف ارسال می‌شود.

طی صده های زیادی روش آجرسازی پیشرفت و تکامل یافت تا مرحله ای که کار خشت مالی، خشک کردن، در کوره گذاشتن، پختن و از کوره بیرون کردن آجرهای گرما دیده و انتقال آن در کامیون حدودآ اتوماتیک شده است. این ترقی در اتوماسیون و شیوه تولید آجر توانسته است بازدهی تولید آن را نسبت به راههای سنتی به شکل شگرفی زیاد کند.

خط تولید آجر(مرحله ها و دستگاههای آنها)

امکانات خط تولید آجر

در کارخانه‌های تولید آجر از وسایل و ماشین آلات صنعتی زیادی استفاده می‌شود. این امکانات که عمومآ تولید داخل بوده، هر کدام هدف مخصوصی به عهده دارند و در کنار هم یک خط تولید خودکار آجر را فرم می‌دهند.

دستگاه سیلو  (Box Feeder)

این دستگاه که به عنوان باکس فیدر نیز معرفی می‌شود هدف نگهداری و ارسال گل را در خط آجرسازی دارد. با کمک از این دستگاه، شیوه عملکرد خط تولید آجر تا مقدار زیادی خودکار شده است. این سیلوها به دلیل بسته بودن اطراف آن، امکان نگهداری گل را در خود دارند و انتشار آن به خارج صرفه جویی میکند. در بعضی مراحل احتیاج می‌باشد تا گل به مدت چند ساعت دراین حالت بدن هیچ تغییری بماند تا به خوبی با آب ترکیب شود و آماده شکل گیری شود که این چرخه در سیلوها انجام می‌شود.

دستگاه پودرکن (Milling)

این دستگاه در نخست خط تولید قرار گرفته و هدف پودر کردن خاک وارد شده به خط و ریزکردن اجزای بزرگ آن را دارد. این امکانات به صورت قالب حجمی بین ۲۰ تا ۵۰ تن در ساعت دارد. قدرت محرکه آن موتور همراه یک الکتروموتور محیا شده و با تعدادی تسمه به تیغه ‌های خردکن انتقال میابد.

مورد جالب در این دستگاه این است که اول از شیوه های خارجی آن که عمومآ در اروپا تولید می‌شد بهره برداری میشود. اما به علت نوع خاک مختلف و رطوبت زیاد در کشورهای تولیدکننده اروپایی، این دستگاه‌ها کارکردی مناسب داخل ایران نداشتند. در آخر این دستگاه با دقت به ویژگی های بومی ایران و نوع خاک مورد کاربرد، طراحی و بومی سازی شد تا کارکرد و مقاومت مناسب بدست آید.

دستگاه ترکیب (Mixer)

این دستگاه برای ترکیب کردن خاک همراه آب و ایجاد یک محصول عادی گل همراه رطوبت مناسب مورد اسقبال قرار می‌گیرد. این چرخه به دو مدل معمولی و در فضای خالی انجام می‌شود که در یک روند تولید آجر با کیفیت، ترکیبی از هر دو روش مورد اسقبال قرار می‌گیرد. دستگاه ترکیب فضای خالی با مکش هوای موجود در فضای صاف گل، آن را از هوا خالی می‌کند. کارکرد درست این مرحله برای دریافت کیفیت مناسب در گل و در آخر آجر خروجی حیاتی است چرا که در صورت وجود فضاهای هوای آزاد درآجر، مقاومت آن کم میشود. بدین هدف گل داخل یک فضا زندانی می‌شود و با هوای آزاد درارتباط نیست. بعدازآن یک لوله که به پمپ وکیوم وصل می‌باشد داخل آن قرار می‌گیرد و هوای داخل محفظه را خالی می‌کند.

دستگاه والس (Roller Mill)

پس از ترکیب شدن گل در دستگاه مخلوط کن، برای رسیدن به کیفیت عالی احتیاج به رد کردن گل از این دستگاه می‌باشد. این ماشین با کمک از دو غلطک در حال چرخش به فاصله ۵ میلی‌متر حداکثر، باعث لایه لایه شدن گل می‌شود. این مرحله در محیا سازی گل و افزایش کیفیت آن نقش اساسی دارد.

دستگاه پرس(Extrude) 

گل بیرون آمده از ترکیب فضای خالی وارد این دستگاه می‌شود تا فرم آجر مورد نظر در آن تولید شود. می‌توان گفت اساسی ترین مرحله در تولید آجر و عامل مشخص کننده بازدهی مسیر تولید، دستگاه پرس (اکسترود) می‌باشد. این امکانات با استفاده از یک مکانیزم مکانیکی باعث فشار دادن گل و ردشدن آن از یک قالب می‌شود. در نهایت گل به حالت قالب انتخابی به صورت مداوم از این دستگاه خارج می‌شود. سیستم محرکه این پرس شامل دو مدل گیربکس خورشیدی و کتابی می‌باشد که مناسب با احتیاج مکان مورد استفاده و گنجایش مدنظر طراحی و درست می‌شود.
در شیوه های قبل تر این دستگاه، فقط گیربکس‌های کتابی کاربرد داشته است. اما مدل های به روزتر فشرده سازی با گیربکس‌های خورشیدی هم کاربرد دارد که منجربه اضافه شدن گنجایش تولیدی آن شده و همچنین فضای کوچکتری درگیر می‌کنند. قالب استفاده شده در دستگاه اکسترود مشخص کننده فرم آجر خروجی می‌باشد. با دقت به شکل و نوع آجر مورد نظر برای تولید، این قالب دستخوش تغییر میشود. به طور نمونه یک قالب آجر با ده سوراخ در تصویر زیر نشان داده شده است.

قالب پرس آجر

 دستگاه برش (Cutter) 

این دستگاه که مستقیمآ بعد از پرس قرارمی‌گیرد، آجرها را در اندازه های موردنظر کات میکند. این امکانات با کمک از سیم‌های برش بسیار نازک و رد دادن این سیم‌ها در میان گل شکل گرفته به حالت آجر ، باعث برش دادن آن می‌شود.
در دستگاه برش از سیم فولادی برای دست یافتن به اندازه مورد نظر در برش آجر استفاده می‌شود. این سیم‌ها به علت نازکی که دارند در برش به خوبی کار کرده و اندازه مناسب را تولید می‌کنند.

خشک کن (Dryer)

آنگونه که گفته شد که گفته شد، خشک کردن خشت به دو مدل انجام می‌شود. راه قدیمی گذاشتن آن زیر نور مستقیم خورشید می‌باشد که کمکی به دستگاه خشک کن صنعتی نیست. اما در راه جدید پس از جدا کردن خشت و رسیدن به اندازه مورد نظر، آن‌ها را وارد خشک کن می‌کنند تا رطوبت آن کامل شود. در این خشک کن‌ها حرارت خشت تا حدود هشتاد درجه سانتی‌گراد افزوده میشود. در این مرحله درصد رطوبت خشت از ۲۴ درصد حجمی در ورودی به دو تا سه درصد در خروجی می‌رسد.

کارخانه پخت

بعد خشت خشک شده به درون کوره میرود و گرمای آن به ۹۰۰ تا ۱۱۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و حدوداً ۱۲ تا ۲۰ ساعت در آن دما می‌ماند تا پخته شود. این کوره‌ها انواع مختلفی دارند ولی ازمحبوب ترین انواع آن، کوره هوفمن و کوره تونلی می‌باشد.

مشخصات فیزیکی آجر

رنگ:

رنگ آجر زیرنظر موارد مختلفی همچون مواد اولیه، گرمای کوره و زمان پخت می‌باشد. یکی از علت های مهم تاثیرگذار در رنگ آجر، عامل آهن موجود در مواد اولیه می‌باشد. زمان خروج از معدن این عنصر به حالت ترکیب در خاک رس بوده و در اثر گرما و رطوبت به حالت اکسید آهن که رنگ قرمزی دارد در می‌آید. همچنین اضافه شدن زمان پخت و گرما دادن بیشتر به آجر باعث تیره ‌تر شدن رنگ آن می‌شود.
یکی از روش های تغییر رنگ آجر استفاده از ترکیبات شیمیایی درچرخه تولید می‌باشد. در این روش خاک رس با ترکیبات رنگی شیمیایی ترکیب شده تا رنگ مناسب آجر بدست آید. از این روش برای تولید آجرهای رنگی که جنبه تزئینی و زیبایی نمای ساختمان را دارند کاربرد دارد.

جذب آب:

یکی از ویژگی های اساسی در یکی از ویژگی های اساسی در آجر ساختمانی مقدار جذب آب می‌باشد چراکه اگر جذب زیادی داشته باشد آب موجود در ملات را به سرعت دریافت کرده و مانع انجام عکس العمل های شیمیایی داخل آن می‌شود. از سمتی آجر با جذب کم در حقیقت به مواد ساختمانی نمیچسبد و مقاومت مناسبی ایجاد نمی‌کند. میزان جذب آب متوسط برای یک آجر خوب بین ۱۰% تا ۱۵% می‌باشد.ساختمانی مقدار جذب آب می‌باشد چراکه اگر جذب زیادی داشته باشد آب موجود در ملات را به سرعت دریافت کرده و مانع انجام عکس العمل های شیمیایی داخل آن می‌شود. از سمتی آجر با جذب کم در حقیقت به مواد ساختمانی نمیچسبد و مقاومت مناسبی ایجاد نمی‌کند. میزان جذب آب متوسط برای یک آجر خوب بین ۱۰% تا ۱۵% می‌باشد.

استحکام:

آجرهای ساختمانی یکی از پر کاربرد ترین مصالح در ساخت خانه و ساختمان های مختلف می‌باشند. این آجرها به دلیل مقاومت بالا توانایی تحمل وزن زیاد را دارند. مقدار استحکام در برابر بارهای مختلف وارده به آن از جمله کششی، فشاری و برشی وابسته موارد مختلفی در مراحل تولید و همچنین نوع آجر مورد استفاده می‌باشد. کیفیت یک آجر نخست به مواد خام و عناصر موجود در خاک آن و نوع تولید بستگی دارد. همچنین زمان پخت و دمای آن از مهم‌ترین معیارهای مشخص کننده استحکام یک آجر می‌باشد.

از دیگر خدمات این مجموعه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

نظر خود را ثبت کنید

3 + 3 =