image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

جایگاه آجر در معماری قدیم

جایگاه آجرها در معماری قدیم

آجرها در ساختمان سازی قدیم

بیایید درباره جایگاه آجرها در معماری قدیم بیشتر صحبت کنیم. یکی از مصالح ساختمانی پر مصرف در ساختن بناها آجر نام دارد. در ایران باستان استفاده های فراوانی از آجر مخصوصا در مساجد، اتشکده ها، ساختمان ها و غیره می کردند.

به طور کلی آجر ها خشت هایی بودند که قوانین دولتی را بر روی آن می نوشتند و سپس آن ها را می پختند تا ثابت بمانند. بر اساس تخمین حدودی باستان شناسان حدس زده می شود که زمانی که انسان های اولیه متوجه پخته شدن گل در اجاق هایشان شدند،تصمیم گرفتند تا آجر تهیه کنند.

انواع آجر غیر رسی و اشکال آن

آجر خاصی که در سفال پزی استفاده می شود آجر جوش نام دارد. از جمله استفاده هایی که از این آجر می توان برد در کف پیاده رو ها، مجراهای فاضلاب، تونل ها و غیره می باشد.

آجری که به مدت هفت هزار سال در کاخ ها، مدارس، مساجد و غیره استفاده شده است، آجر دستی (فشاری) نام دارد. متاسفانه امروزه با توسعه ی شهر ها این صنعت رو به افول رفته است. برای مثال از کوره‌های آجر دستی اطراف میدان شوش، جاده قدیم ری و هاشم‌آباد چیزی باقی نمانده ولی در محمود آباداز سال  ۱۳۵۶ حدودا ۳۰ میل دودکش آجری باقی مانده است.

در تهرام می توان آثار قدیمی را همراه با مدرن شدن ساختمان ها شاهد بود. ساختمان هایی چون مساجد تاریخی، موزه ها، دارالفنون، سر در باغ ملی، ساختمان های حسن آباد و غیره… را می توان نام برد.

در زمان قدیم برای اولین بار، مردم برای درست کردن آجر، از گل رس و کاه استفاده می کردند. به این صورت که آن ها را لگر کرده و باهم مخلوط می کردند. سپس مخلوط را در قالب هایی مستطیل شکل می ریختند و در معرض آفتاب آن ها را می پختند. بعد ها متوجه شدند که با گداخته کردن رس آجری بدست می اید که در برابر شرایط آب و هوایی بتواند مقاوم باشد.

پیشینه ی آجر به زمانی بر می گردد که در اطراف رودهای دجله و فرات زمانی که طغیان کرد مقدار قابل توجهی گل روی زمین رسوب کرد. این گل ها چسبندگی خاصی داشتند و وقتی خورشید به آن ها می تابید آب داخل گل ها تبخیر شده و باعث ترک هایی بطورت مکعب های نامنظم در می آمد. که بعد ها در دیوارهای گل چینه ای مصرف می شده اند. زمانی که گل در اجاق های چادر نشینان در برابر آتش سخت و محکم می شده است، چادر نشینان به نحوه ی پختن و محکم کردن گل ها پی بردند. و در سالهای بعد خشت زدن و پختن آجر به وسیله ی بابلی ها ابداع گردید و نام آن را آجر گذاشتند که یک واژه بابلی می باشد.

آجر در معماری قدیم

آجر در معماری قدیم

هنر آجرکاری دوره ایلخانی

در دوره ی ایلخانی تحول عظیمی در ساخت پوشش‌های طاقی آجری به وجود آمد. این را می توان در گنبد های بسیار زیبا و هندسی دید که قطر آن ها حدود ۴۰/۲۵ سانتیمتر و ارتفاع ۵۰ متر می باشند. این نوع گنبد در گنبد کلیساهای اروپا مخصوصا گنبد کلیسای سانتاماریا دلفوره در فلورانس استفاده شده است که تقریبا صد سال بعد از گنبد سلطانیه ساخته شده است. از آن دوره می توان گفت که آجر کاری وارد مرحله‌ ی نوین در گنبد سازی شد. آثاری همچون پتکانه سازی‌های گلچین دار مسجد ورامین و مسجد کبیر یزد و مقرنسچه‌های آجری در محراب صفه شاگرد در مسجد جامع اصفهان آثار مهم و معروفی هستند که مورد توجه قرار گرفته اند. بعدها آجر نما های مهری کوچک به اندازهٔ کلوک به اندازه ی حدود ۵*۵ و ۵*۱۰سانتیمتر با حک نام جلال الله و نقوش گره در بین رج‌های آجر ظهور کردند که برای شکل دهی و تزئین در آجرکاری‌هایی ازاره‌های راهرو ارتباطی مسجد استفاده می شدند.

امروزه با رشد جمعیت ساخت بنا ها هم در سطح شهر افزایش یافته است. برای ساخت اسکلت این بناها از آجر نمی توان استفاده کرد ولی آجر ها در نماسازی ها بسیار پر طرفدار هستند و باعث زیبایی و استحکام نمای ساختمان ها می شوند.

شرکت ساحل با ارائه ی مرغوب ترین آجر ها در انواع گوناگونی چون آجر لفتون، آجر بهمنی، آجر قزاقی، آجر اتوماتیک ، آجر نسوز و غیره آماده ی خدمت رسانی به مشتریان گرامی می باشد.

نظر خود را ثبت کنید

− 4 = 5