image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

انواع آجرها بر اساس نوع جنس آنها

انواع آجرها بر اساس نوع جنس آنها

آجرهای لعابی

از انواع آجرها می توان به آجر لعابی اشاره نمود. یکی از هنر های ناب و اصیل معماری ایرانی لعاب کاری می باشد. می توان گفت که لعاب پوششی روی سطح آجر می باشد که از آن محافظت می کند و باعث می شود که آجر در مقابل عواملی مانند شرایط آب و هوایی، هوازدگی، فرسایش به مرور زمان، عامل های شیمیایی و نفوذ آب مقاومت داشته باشد. شکل ظاهری آجر لعاب کاری اینگونه است که سطح آن صاف و صیقلی است و مزیت آن این است کهنه تنها مقاومت بالایی دارد، بلکه شکل زیبا و بی نظیری در ساختمان بوجود می آورد. آجر لعابی را مانند آجر معمولی تولید می کنند. فقط تفاوت میان آن ها این است که بعد از خشک شدن آجر، آن را لعاب کاری می کنند. برای نمای زیبای ساختمان ها از این آجرها استفاده می کنند. آجرهای لعابی در ابعاد و رنگ های گوناگون مانند قهوه ای، لاجوردی، زرد، کرمی، فیروزه ای و غیره تولید می شوند.

آجرهای سفالی

از آجرهای سفالی در بخش های مختلف ساختمان استفاده می کنند. شکل ظاهری آجرهای سفالی این گونه است که سطح این آجرها یکنواخت و یکپارچه است و وزنی سبک دارند که این مزیتی است برای سبک سازی سازه و افزایش سرعت ساخت و ساز و اتمام کار استفاده می گردد. آجرهای لعابی مقدار کمی آب را به خود جذب می کنند، به همین خاطر از نوع سوراخ دار آن ها برای چسباندن به ملات استفاده می کنند. آجر های سفالی را می توان به انواع آجر های قالبی، آجر های دست ساز و همچنین آجر های صنعتی تقسیم می نمود. به طور کلی آجرهای سفالی قدیمی ترین مصالح در معماری ایران می باشد که در کوره های آجرپزی و سفال پزی تولید می شدند.

 

انواع آجرها

انواع آجرها

آجر های نسوز

آجر نسوز تفاوت هایی با دیگر آجرها از نظر ساختاری دارد. مواد اولیه تولید این آجر ها دارای کانی ها و پوکه های معدنی نسوز است. به دلیل داشتن ساختار مولکولی منظم و مقاوم، این آجرها در دماهای بالا مقاومند و متلاشی نمی شوند. بدین ترتیب تحمل بالایی نسبت به حرارت و گرما دارند. امروزه این آجر ها به شکل آجر سیلیسی، آجر آلومینیومی، آجر قلیایی و آجر نسوز ویژه تولید می گردند و به همگان عرضه می شود. از مزیت های خوب آجرهای نسوز این است که این آجر ها می توانند نوعی عایق حرارتی خوب به منظور جلوگیری از هدر رفتن انرژی باشند و می توانند با قابلیت بالایی جذب ملات شوند، به خاطر همین از ساختمان سقوط نمی کنند. لازم به ذکر است که زیبایی و تنوع این آجرها بی نظیر می باشد و از آن ها در آجر نما ها استفاده می کنند.

آجر های ماسه آهکی

در تولید آجر ماسه آهکی از ماده اصلی سیلیکات کلسیم استفاده می کنند. که تحت فشار و بخار ساخته می شود و باید دانست که این آجرها نباید در مکان هایی که دارای مواد اسیدی یا بازی هستند، استقاده گردد. به طور کلی از آجر ماسه آهکی در مصارفی چون کرسی چینی و پی سازی بهره می برند چرا که بعد از خشک شدن، منقبض میشود و جذب بالایی از آب را می تواند داشته باشد.

 

انواع آجرها

انواع آجرها

آجر های ماشینی

آجرهای ماشینی ۸ یا ۱۰ سوراخ دارند. دلیل قرار گیری این سوراخ ها این است که ملات ها بتوانند در این سوراخ ها نفوذ کنند و دیوار با این تکنیک مقاوم و مستحکم گردد. آجرهای ماشینی قدرت مکندگی بالایی ندارند از این رو به آسانی نمی توانند به ملات بچسبند، بخاطر همین از آن ها به منظور ساخت طاق های ضربی استفاده می کنند. آجرهای ماشینی ترد و شکننده هستند.

آجر های فشاری

آجر های فشاری به شکل دست ساز تولید می شوند و معمولا از آن ها در مرحله زیرکاری و سفت کاری ساختمان استفاده می کنند. بعد از قالب گیری، این آجر ها وارد کوره محلی می شوند و بیشتر از آن ها در ساخت طاق ضربی، تیغه چینی، گره چینی و غیره استفاده می کنند. به خاطر همین است که به این آجر ها آجرهای فشاری می گویند زیرا که بعد از خشت زنی با دست، گوشه های قالب را با فشار دست، با گل مخصوص پر می کنند.

شرکت آجر ساحل یک اصفهان در تولید و ارائه آجر های مرغوب آماده پاسخگویی به نیازهای شما مشتریان گرامی می باشد. از جمله آجرهای تولیدی مرغوب در شرکت آجر ساحل یک می توان به آجر بهمنی، آجر ۱۰ سوراخ، آجر سفال اصفهان ، آجر قزاقی و آجر لفتون اشاره نمود.

 

نظر خود را ثبت کنید

+ 5 = 10