image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

آنچه باید درباره آجر ها و بلوک ها بدانید

آنچه باید درباره آجر ها و بلوک ها بدانید

آجر ها و بلوک ها

آجر ها جز مصالح ساختمانی و جایگزین خوبی برای سنگ ها هستند می توان گفت که آجر یک نوع سنگ است که به دست انسان درست شده است. این نوع سنگ از تغییراتی که در خشت خام به وجود می آید، ساخته می شوند. آجرها بر اساس مواد اولیه، نوع تولید و محل آن بسیار متنوع هستند. در بین آن ها آجرهایی که با رس ساخته شده اند، یکی از قدیمی ترین و قدمت دار ترین آجرها می باشند و به فراوانی یافت می شوند. قدمت آن ها به چند هزار سال می رسد. امروزه با پیشرفت علم در صنعت مصالح ساختمانی و معماری، آجرهای با کیفیتی با ابعاد و ظاهری مختلف ساخته شده اند.

آجر های رسی

همانطور که ذکر شد آجر های رسی قدمت زیادی در بین آجر های دیگر دارند. دلیل استفاده از آجر در وهله اول فراوانی خاک رس می باشد و این که سنگ ها زیاد در دسترس نمی باشند و هزینه آن ها ممکن است گران تر باشد. سنگ ها به خاطر سخت بودنشان نمی توانند فرم دلخواه را به خود بگیرند و دارای دور ریز زیادی می باشند. از آن طرف گلی که از خاک رس مرغوب به دست می آید فراوان است، تولید آن کم هزینه تر است، به راحتی شکل می گیرد و در عین حال زیبا است. به این ترتیب با استفاده از قالب و حرارت به این گل ها میتوان آن ها را شکل داد و سخت کرد.

مصارف آجر

آجر اولین بار در بین النهرین توسط باستان شناسان کشف شد. در معماری ایران باستان شواهدی از آجر کاری های با عظمت دیده می شود که نشان از پیشرفت ایرانیان در معماری و مصالح ساختمانی است. از نمونه های مهم این بناهای با عظمت می توان زیگورات چغازنبیل، کاخ های فیروز آباد، ایوان مدائن و غیره را نام برد. همچنین مساجد شهرهایی مانند اصفهان و یزد بیشترین استفاده از آجر ها را دارند. آجر ها در طی سال ها و تجربه های فراوان پیشرفت کردند و متحول شده اند. تا جایی که ساختار آن با تناسب و توانایی های انسان تناسب دارد. مصالح آجر می توانند به راحتی در هم ترکیب و قفل شوند. این مزیت مهم برای ساختمان سازی ها به منظور اتصال دو دیوار استفاده می شوند. در واقع آجرها را می توان با کمک ملات ساختمانی به یکدیگر متصل کرد و در نتیجه سطح هماهنگ و یکنواختی را می توانیم به دست بیاوریم. در این کار از آجر ها برای اجرای قوس در گنبد ها و طاق های بناهای قدیمی قبل از دوره ساسانیان، استفاده های فراوانی می کردند. و مصارف آن ها رواج زیادی داشت.

آجر در معماری قدیم

آجر در معماری قدیم

از آجر ها به عنوان پر کننده سقف ها و همچنین دیوار ها استفاده می کنند. و در عین حال بخاطر حالت چیدمان و هماهنگ آن در آجر چینی باعث زیبایی و هماهنگی نمای ساختمان و آجر نما ها می شود. به غیر از نمای خارجی ساختمان ها و آجر چینی از آجرها در داخل ساختمان و همچنین دیواره های کوره های ذوب آهن استفاده می کنند. البته آجر در جاهای دیگر ساختمان از جمله کف و پلکان ها، هم مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از آجر به عنوان فرش كف و پلكان، فارغ از مقاومت مطلوب آن ویژگی های اقلیمی این مصالح كویری را بیشتر به نمایش می گذارد.

امروزه با رشد علم در صتعت معماری و ساختمان سازی ها، و آمدن امکانات و وسایل جدید، دست معماران و یاختمان سازیان باز شده است. و استفاده آسان آجر باعث شده است که نه تنها ظاهر ساختمان مدرن باشد بلکه شکلی زیبا و هماهنگ را با محیط اطراف حفظ کند و مقرون به صرفه باشد. آجر ها از لحاظ ابعاد و رنگ متنوع هستند پس هیچوقت ظاهر ساختمان را قدیمی نشان نخواهند داد و می توانند با طبیعت هماهنگ شوند. همچنین از مقاومت آجرها در برابر شرایط آب و هوایی و همچنین آتش نمی توان چشم پوشی کرد.

شرکت آجر ساحل با تولید آجر سفال اصفهان ، آجر لفتون، آجر نسوز و آجر نما، آجر قزاقی از مرغوب ترین خاک های رس می تواند آجرهای متنوع ای را مطابق با سلیقه ی مشتریان ارائه دهد. و آن ها را در انتخاب درست نوع آجر و مورد مصرفی آن ها یاری رساند. تنوع در ابعاد و رنگ آجرها و همچنین کیفیت بالای آن ها باعث شده است که به عنوان یکی از تولید کننده های آجر در اصفهان شناخته شویم.

نظر خود را ثبت کنید

− 4 = 4