image
Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque. Perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusa.
جستجو
 

وبلاگ

اجر لفتون چیست

آجر لفتون چیست؟

آجر لفتون یکی از آجر‌هایی است که در ساختمان‌سازی کاربرد فراوان دارد. لفتون، یکی از روستاهای توابع بخش مرکزی شهرستان اصفهان است. این آجر برای نخستین بار در روستای لفتون تولید شد و به همین علت، به آن آجر لفتون می‌گویند. امروزه در شهر‌های مختلف استان اصفهان و استان‌هایی مثل یزد نیز تولید می‌شود. این آجر در دو رنگ زرد و قرمز وجود دارد و در سایز بزرگ در دیوار چینی محوطه‌ها، حصارباغ‌ها و ویلاها، سوله‌ها و حیاط منازل به کار می‌رود و در سایز کوچک در چیدن دیوار اتاق‌ها، تراس‌ها، درپوش حمام و دستشویی و زدن سقف به کمک تیرآهن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات فنی آجر لفتون

آجر لفتون در بازار با اسامی مختلفی مانند آجر نما لفتون، زبره، آجر نما سوراخ‌دار و یا آجر سوله‌سازی نیز شناخته می‌شود. کاربرد رایج آن به دو صورت دیده می‌شود؛ به این معنا که می‌توان با استفاده از آن، دیوارهای حایل و غیر حایل ایجاد کرد. همچنین بعد از ساخت دیوار، نیازی به ایجاد مجدد نما نیست. این آجر دارای مقاومت بالایی بوده بنابراین در ساخت دیوارهایی که نیاز به تحمل بار و وزن زیاد دارد؛ استفاده می‌شود. شیوه چیدمان آن به صورت پازلی بوده تا مقاومت آن در برابر وزن و فشارهای جانبی چند برابر شود.

آجر لفتون

انواع آجر لفتون و کاربرد آن

کاربردهای متفاوت آجر لفتون ده سوراخ، این آجر ساختمانی را به یکی از محبوب‌ترین مصالح ساختمانی تبدیل کرده است. قیمت مناسب و کیفیت بالای محصول از دیگر مزایای این آجر محسوب می‌شود. در ادامه انواع مختلف این آجر و کاربرد هر کدام مورد بررسی قرار گرفته است.

لفتون قالب کوچک

نوع قالب کوچک این آجر دارای ابعاد ۵*۵.۸*۵.۱۸ با جرم  ۸۰۰ گرم است که بیشتر برای طاق‌زنی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لفتون قالب بزرگ

آجر لفتون قالب بزرگ دارای ابعاد ۵.۵*۱۰*۲۱ با جرم ۱۱۰۰ گرم که یکی از انواع پرکاربرد و پر‌فروش این نوع آجر محسوب می‌شود. از موارد کاربرد قالب بزرگ این آجر  می‌توان به استفاده از آن در راه پله‌ها، ساخت شومینه، نمای داخلی و نمای بیرونی ساختمان اشاره کرد. از مهم‌ترین کاربرد‌های لفتون قالب بزرگ، کاربرد آن در سوله‌سازی است. این نوع آجر برای ساخت سوله‌های صنعتی، ورزشی، تولیدی و خدماتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این رو این آجر به آجر سوله‌سازی نیز معروف است.

آجر لفتون دوقلو

یکی از انواع آجر ده سوراخ، آجر لفتون دوقلو است که بسیار کاربردی محسوب می‌شود. این آجر در واقع همان لفتون قالب کوچک است که از سمت عرض به صورت جفت در کنار هم قرار می‌گیرد. در واقع در هنگام تولید خشت خام، با تغییر اندازه‌ برش، لفتون دوقلو تولید می‌شود. از کاربرد‌های مهم آن در طاق زنی است که صرفه‌ اقتصادی بیشتری نسبت به آجرهای لفتون قالب کوچک دارد.

ویژگی های ظاهری آجر لفتون

ویژگی‌های ظاهری آجر لفتون معمولاً شامل موارد زیر است:

 • رنگ قرمز: آجر لفتون اغلب رنگ قرمز یا قرمز تیره دارد که به دلیل استفاده از خاک رسی با کیفیت بالا و عوامل سازنده‌ی دیگر، این رنگ به طور طبیعی در آن شکل می‌گیرد.
 • سطح ناهموار: سطح آجر لفتون معمولاً ناهموار است، به این معنا که دارای حفره‌ها، خطوط و فروده‌های مختلفی است که به آن زیبایی و شخصیت می‌بخشد.
 • اندازه و شکل متفاوت: آجر لفتون در اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی آماده می‌شود، از جمله مربعی، مستطیلی و حتی مثلثی. این تنوع شکلی به معماران اجازه می‌دهد تا آن‌ها را به صورت طرح‌های مختلف در کنار یکدیگر استفاده کنند و ظاهری منحصر به فرد برای ساختمان‌ها ایجاد کنند.
 • ترک‌ها و زبری‌ها: گاهی اوقات، آجر لفتون ممکن است دارای ترک‌ها و زبری‌هایی باشد که از فرآیند خشک شدن و پخت آجر ناشی می‌شود. این ویژگی‌ها به آجر لفتون زیبایی و شخصیت بیشتری می‌بخشند.
 • تغییر رنگ با تغییرات زمانی: رنگ آجر لفتون ممکن است با گذر زمان تغییر کند و در اثر عوامل محیطی مانند نور خورشید، باران و آب، شکلات بگیرد. این ویژگی طبیعی باعث می‌شود که ساختمان‌های ساخته شده با آجر لفتون با گذر زمان زیبایی و شخصیت بیشتری بیابند.

ابعاد آجر لفتون

این محصول در دو سایز قالب بزرگ و قالب کوچک تولید می‌شود. آجر لفتون‌های قالب کوچک به رنگ زرد تولید و در طاق زنی، منهول فاضلاب و پشت کار از آن استفاده می‌شود. به علاوه استفاده از این محصول در شهر‌های جنوبی کشور مانند اهواز و بوشهر بسیار متداول است.

رنگسایز و ابعادوزن (گرم)تعداد در هر بستهتعداد در یک متر مربع دیوار ۱۰ سانتیتعداد در یک متر مربع دیوار ۲۰ سانتیظرفیت تریلیظرفیت ۱۰ چرخظرفیت تک ۱۰ تنظرفیت نیسان
لفتون قرمز نما۵٫۵*۲۰٫۵*۱۰۱۴۵۰۱۰ قالب۷۴ قالب۱۴۸ قالب۱۷۰۰۰ عدد۱۰۰۰۰ عدد۷۰۰۰ عدد۱۵۰۰ عدد
لفتون زرد نما۵٫۵*۲۱*۱۰۱۱۵۰۷۲ قالب۱۴۴ قالب۲۱۵۰۰ عدد۱۳۰۰۰ عدد۸۶۰۰ عدد

 

لفتون قالب بزرگ ده سوراخ به دو صورت توکار و نما تولید می‌گردد. از انواع توکار در طاق زنی و یا پشت کار و از انواع لفتون‌های نما در نماکاری سازه استفاده می‌شود. از استفاده‌های دیگر این محصول می‌توان به منهول فاضلاب نیز اشاره کرد. استفاده از لفتون قالب بزرگ اکثرا در شهرهای شمالی کشور، تهران و کرج رایج‌تر است.

وزن آجر لفتون

آجر لفتون را در دو قالب سایز کوچک و بزرگ تولید می‌شود. لفتون‌های کوچک ۵ سانتی‌متری هر کدام دارای وزن ۷۵۰ گرم هستند که در بسته‌های ۱۴ تا ۱۶ عددی به بازار عرضه می‌شود. قالب‌های لفتون کوچک ۵.۵ سانتی هر کدام دارای وزن ۸۰۰ تا ۸۲۰ گرم هستند. لفتون‌های قالب بزرگ ۵ سانتی‌متری هر کدام وزنی برابر با ۸۸۰ تا ۹۱۰ گرم دارد که به دو صورت فله و بسته‌بندی در بازار وجود دارند. انواع بسته‌بندی‌های آن در بسته‌های ۱۴ تا ۱۶ عددی در بازار موجود است. لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی‌متری هر کدام دارای ۱۰۲۰ تا ۱۲۵۰ گرم وزن هستند. این محصول را به صورت فله‌ای یا پالت شده و یا بسته‌بندی به بازار عرضه می‌کنند. تعداد آجر موجود در هر پالت یا بسته متفاوت است. ولی به طور کلی تعداد آجر‌های موجود در هر پالت بین ۸۴۰ تا ۹۲۰ عدد می‌تواند متغیر باشد.

لفتون قالب بزرگ ۵.۵ سانتی در بازار به آجر عراقی نیز شناخته می‌شود. این محصول در اندازه‌های ۲۱.۵*۱۰*۵ سانتی‌متری وجود دارد که به علت سایز بالای آن در ساخت سازه‌هایی با سایز بزرگ مانند سوله مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کیفیت اجر سوراخ دار

آجرهای سوراخ دار یا همان “آجر لفتون” به دلیل ویژگی‌های خاص خود، کیفیت بالایی دارند. این ویژگی‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • خاک رس با کیفیت: برای تهیه آجر لفتون، از خاک رس با کیفیت و مواد اولیه مرغوب استفاده می‌شود که به ویژه برای آجرپزی مناسب است.
 • فرآیند پخت کنترل شده: آجرهای سوراخ دار تحت فرآیند پخت کنترل شده‌ای ساخته می‌شوند که این امر به کیفیت آنها افزوده می‌شود. این فرآیند شامل تنظیم دما و زمان مناسب برای پخت آجرها می‌شود.
 • مقاومت فشاری بالا: آجرهای سوراخ دار عموماً مقاومت فشاری بالایی دارند که این امر به آنها قدرت برای تحمل وزن ساختمان و استحکام بیشتری می‌دهد.
 • ایجاد ارتفاع مناسب در ساختمان: سوراخ‌های موجود در آجر لفتون به آن اجازه می‌دهند که به طور موثر هوا و نور را به داخل ساختمان منتقل کنند و باعث ارتفاع مناسبی در ساختمان شوند.
 • استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته: در تولید آجرهای سوراخ دار، از تکنولوژی‌های پیشرفته و مدرن استفاده می‌شود که کیفیت نهایی محصول را بهبود می‌بخشد.

به طور کلی، آجرهای سوراخ دار به عنوان یک مواد ساختمانی با کیفیت بالا شناخته می‌شوند که می‌توانند به طراحی و استحکام ساختمان‌ها کمک زیادی کنند.

نام های دیگر آجر لفتن چیست؟

قبل از اینکه با کاربردهای وسیع و مزیت های این آجر لفتون درجه یک، در دنیای ساختمان سازی آشنا شویم باید بدانید که آجر سوراخ دار لفتون، به اسن های زیر نیز در دنیای ساختمان سازی و صنعت، شهرت دارد:

 • ده سوراخ
 • لفتون ۱۰ سوراخ
 • ماشینی
 • نما لفتون
 • ماشینی سوراخ دار
 • نما ۱۰ سوراخ
 • رسی
 • ۱۰ سوراخ صادراتی
 • لفتون صادراتی
 • سوراخ دار
 • بهمنی
 • بهمنی قرمز
 • توکار زبره
 • سفال
 • نما سوله سازی
 • نما لفتون

پس در هر نقطه جغرافیایی که یکی از نام‌های بالا را دیدید به خاطرداشته باشید که هدف همان آجرهای لفتون پر کاربرد در دنیای ساختمان سازی و معماری اس که نظر همه معماران دنیا را جلب کرده است.

چرا آجر ده سوراخ به لفتون نام گرفته است؟

این آجر، اولین بار در لفتون، شهرستانی در مرکز اصفهان تولید و به کار برده شد، به همین علت، آجر ماشینی ده سوراخ یا بهمنی، به نام (لفتون) در جهان ساختمان سازی و معماری، لقب گرفت.

علت وجود سوراخ در آجرهای لفتون چیست؟

عموماً وزن آجر‌ها زیاد است؛ بنابراین هزینه حمل آجر تا محل کارگاه ساختمانی بالا می‌رود. به طوری که گاهاً هزینه حمل آجر لفتون از قیمت خود آجر در کارخانه بیشتر می‌شود. بنابراین برای کاستن از وزن آجر سوراخ‌هایی در آن ایجاد می‌کنند. به علاوه با ایجاد سوراخ‌ها، مواد اولیه کمتری برای تولید آجر لفتون مصرف می‌شود.

ویژگی های آجر لفتون

آجر از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است. مخصوصاً در مقایسه با ملات ماسه سیمانی که در بین آجر‌ها استفاده می‌شود . پس عملاً وجود سوراخ‌ها تأثیر چندانی بر ارزش سازه‌ای آن‌ها ندارد. به‌علاوه نقش آجر دیگر شبیه سده‌های پیش نیست که از آن‌ها در پی ساختمان و دیوار‌های باربر به عنوان اجزای سازه‌ای اصلی استفاده شود . نقش سازه‌ای ساختمان در دهه‌های اخیر بر عهده اسکلت بتنی یا فلزی ساختمان است. آجر در بیشتر ساختمان‌های امروزی نقش پوسته و جدا‌کننده را ایفا می‌کند. بنابراین مقاومت آجر موضوع چندان تأثیر‌گذاری در ساختمان‌های امروزی نیست. یکی از دلایل رایج شدن آجر سفال نیز همین موضوع است.

آجر لفتون

مراحل تولید آجرهای لفتون

در تولید آجر لفتون ، ابتدا آجر با حرارت ملایم خشک می‌شود. سپس به صورت کامل آن را می‌پزند. وجود سوراخ در آجر باعث می‌شود که آجر کاملاً خشک گردد. همچنین در مرحله پخت، قسمت‌های مرکزی آجر نیز حرارت کافی ببینند. این موضوع در مقاومت و همگنی این نوع آجر بسیار موثر است . وجود سوراخ‌ها و به سبب آن‌ها پخت یکدست آجر از ایجاد ترک در داخل آجر لفتون جلوگیری می‌کند. نبود ترک‌های ریز در داخل آجر موجب کاهش خاصیت انتقال آب توسط آجر به سطوح داخلی دیوار یا همان (capillary attraction) می‌شود. از دیگر علت‌های وجود سوراه در آجر لفتون می‌توان به فشرده شدن بر روی ملات نرم اشاره کرد. ملات اندکی به داخل سوراخ‌ها نفوذ کرده و شکل آن‌ها را به خود می‌گیرد. این امر موجب چسبندگی بیشتر ملات و آجر می‌شود. همچنین مقاومت آجر در برابر جا‌به‌جایی در اثر نیرو‌های جانبی وارد بر آن افزایش می‌یابد.

آجر لفتون، آجری پرکاربرد

آجر لفتون، آجری معروف و پر‌کاربرد در انواع ساخت‌و‌ساز‌ها است. این آجر پس از گذر زمان نیز به عنوان دیوار و نما کاربرد دارد. مقاومت این آجر به عوامل مختلف محیطی از جمله جا به جایی، گرما و فشار موجب شده است که از آن در سازه‌های مختلف استفاده کنند.

کاربرد های آجر لفتون در صنعت ساختمان

به قاطعیت می‌توان گفت که در صورت عدم وجود این نوع آجر، کار ساختمان سازی و بنایی در همه جهان تعطیل خواهد شد، اساسی ترین کاربردهای آجر سوراخدار به توصیف زیر است:

 1. کشیدن تیغه‌ محکم
 2. ساختن دیوار‌های باربری
 3. استفاده در همه انواع ساختمان سازی
 4. سقف زدن
 5. طاق زنی
 6. دیوار چینی سوله و …

مزایای کارکردن با آجر لفتون یا بهمنی

 1. قیمت بصرفه
 2. استحکام زیاد
 3. شوره نزدن
 4. رضایت هرکسی که بااین آجر کارکرده است
 5. تاریخچه درخشان
 6. وجود انواع گوناگون و تنوع زیاد
 7. ثبات رنگ
 8. عدم استهلاک در طول زمان طولانی
 9. مقاومت مقابل زلزله
 10. بدون نیاز به کار اضافه برای نماکاری و …

اساسی ترین مزیت کارکردن با آجر لفتون

آجر سوله سازی یا همان لفتون، به دلیل داشتن سوراخ در بافت خود، یکی از عالی ترین مصالح ساختمانی برای ایجاد دیوارهای حائل و غیر حائل است. استفاده از این آجر، کار ساختمان سازان را در حد قابل توجهی، راحت کرده است و درحال حاضر معماران از آن برای ساخت دیوار، بندکشی و نماسازی کار می‌کنند.یعنی این بافت آجر جدید، تغییری شگفت انگیز در دنیای ساختمان سازی باعث شده است و کار معماران را برای طراحی و ساخت نمای جدید، راحت کرده است.

تفاوت آجرفشاری و آجر لفتون چیست و کدام مناسب تر است برای ساخت وساز؟

آجر فشاری، ظاهر متفاوت‌تری نسبت به آجر ماشینی یا لفتون دارد و درحال حاضر بیشتر ساختمان‌ سازان ترجیح می‌دهند از آجر سوراخ دار لفتون، استفاده کنند؛ اساسی ترین مزایای آجر سوراخ دار لفتون نسبت به آجر فشاری، به توضیح  زیر است:

 1. احتیاج به ملات کم‌تر
 2. دریافت آب کمتر
 3. وزن کم
 4. کاربرد آسان تر
 5. استحکام زیاد
 6. مستحکم در مقابل زلزله

آجرهای لفتون قرمز رنگ نما به شیوه بسته بندی به فروش می رسند و برای بسته بندی بیشتر شدن قیمتی وجود ندارد. آجرهای لفتون زرد نما به روش فله می باشند و به درخواست خریدار برای بسته بندی برای هر عدد آجر مبلغ ۲۰۰ تومان افزوده میشود.

آجر ماشینی یا همان لفتون، درحال حاضر در ابعاد متفاوتی تولید می‌شود، اگر قصد خرید آجر لفتون دارید، بهتر است با ابعاد متفاوتی این نوع آجر نیز آشنا شوید.

 • ابعاد استاندارد لفتون زرد: ۵٫۵*۱۰*۲۱ با وزن ۱۱۵۰ گرم
 • ابعاد استاندارد لفتون قرمز: ۵٫۵*۱۰*۲۰٫۵ با وزن ۱۴۵۰ گرم (وزن پایین این آجر به کم شدن هزینه های حمل و نقل کمک شایانی می کند و بسیار مناسب صادرات به عراق و کشور های همسایه می باشد.)

اجر لفتون مناسب اجرنما است؟

بله! یکی از اساسی ترین موارد استفاده این نوع آجر، کاربرد آن در ایجاد نمای ساختمان است که درحال حاضر در ایران، به شدت مورد استفاده افراد است، انواع مختلف آجر نما لفتون، به شرح زیر است:

 1. آجر ماشینی ۳ طرف نما
 2. آجر ماشینی ۴ طرف نما
 3. آجر لفتون پشت کار

انواع کیفیت اجر لفتون کدام است؟

درحال حاضر کارخانه‌‌های تولید اجر لفتون، این محصول را در سه نوع کیفیت، تولید می‌کنند، البته بیشتر بهترین سطح کیفیت، مورد استفاده ساختمان سازان است.

اما بهتر است برای داشتن تجربه خرید درجه یک و بدون نقص، با سطوح کیفیت گوتاگون این محصول نیز، آشنا شوید.

ممتاز و عالی

در این سطح کیفیت، دخالت نیروی انسانی و روش‌های سنتی، اصلآ نبوده است و همه فرایند تولید آجر، ازطریق دستگاه‌های حرفه‌ای و روش‌های اتوماتیک، انجام می‌شود.

لفتون درجه یک

در تولید آجر لفتون درجه ۱، ترکیب روش‌های سنتی و اتوماتیک، انجام شده است و نیروی انسانی، در فرایند تولید، دخالت دارد.

لفتون درجه ۲

در این روش، که آجر لفتون درجه ۲ تولید می‌شود، حدود ۹۰% فرایند تولید آجر با روش‌های سنتی و دستی ادغام میشود و درپایان، آجر با نور آفتاب، خشک خواهد شد.

بهترین نوع تولیدی آجر لفتون کدام است؟

سطح عالی و ممتاز، عالی ترین درجه کیفیت تولیدی آجر لفتون است، بدلیل اینکه در این روش، هیچ گونه دخالت انسانی در فرایند تولید، وجود ندارد و عالی ترین کیفیت آجر، تحویل داده می‌شود.

مقاومت اجر لفتون چقدراست؟

آجر لفتون، یکی از مقاوم ترین آجرهای ساخته شده در تمام دنیا است، در بیشتر ساختمان‌های ضدزلزلزله، از این نوع آجر، برای پیشگیری از ایجاد حوادث، استفاده می‌شود.

نوع مواد اولیه به کار رفته در این آجر و فرایند تولید آن، ۲ مورد از مهم‌‌ترین عواملی است که باعث شده امروزه این آجر، در برابر گستره وسیعی از فشار، مقاوم باشد و باعث ایجاد خسارت نشود.

نظر خود را ثبت کنید

− 5 = 1